Det tredje One Earth Summit samlede mere end 700 deltagere i Hongkong den 30. oktober 2026, da ledere fra regeringer, erhvervsliv, akademia og filantropi undersøgte, hvordan menneskelig visdom skal styre teknologien i kunstig intelligens’ tidsalder. One Earth Summit 2026, der arrangeres i fællesskab af Institute of Sustainability and Technology og The Hong Kong University of Science and Technology, blev afholdt på Regala Skycity Hotel under temaet “Collective Flourishing in the Intelligent Age”.

Ifølge arrangørerne bød topmødet på 12 hovedtaler og otte paneldebatter med mere end 40 talere fordelt på tre hovedtemaer: AI for Good, Energi og Klima samt Oceaner og Natur.
Et topmøde bygget op om tre temaer
Diskussionerne om teknologi til gavn undersøgte, hvordan uddannelse kan fremme AI-kompetencer, ansvarligt lederskab og unge innovatører, der omsætter idéer til praktiske løsninger. Talerne understregede, at AI’s bidrag ikke kun afhænger af teknologiske fremskridt, men også af ansvarlig anvendelse, lige adgang og talentudvikling.
Sessionerne om energi og klima fokuserede på, hvordan rene teknologier, energieffektivitet og investeringer sammen kan fremskynde den grønne omstilling. Talerne undersøgte den infrastruktur, de partnerskaber og de lokale kompetencer, der skal til for at omsætte klimaambitioner til praktiske projekter og mere robuste lokalsamfund.
Temaet om oceaner og natur undersøgte naturens rolle for velstand og lokalsamfundenes robusthed samt vigtigheden af at integrere miljøhensyn i investeringer, uddannelse og udvikling. Langsigtet forvaltning og partnerskaber, der tager udgangspunkt i lokale behov, blev fremhævet som grundlag for fremtidige generationers trivsel.
Vigtige fakta
- Tredje udgave af One Earth Summit, afholdt den 30. oktober 2026 på Regala Skycity Hotel i Hongkong.
- Mere end 40 talere og over 700 deltagere fra regeringer, erhvervsliv, akademia og filantropi.
- 12 hovedtaler og otte paneldebatter om tre temaer: AI for Good, Energi og Klima samt Oceaner og Natur.
- 100 unge iværksættere og stiftere fra mere end 20 lande deltog som ungdomsdelegater gennem One Earth NextGen Innovators Program.
- Arrangørerne beskriver topmødet som et af Asiens førende fora for FN’s verdensmål for bæredygtig udvikling, der samlet har samlet mere end 1.600 mennesker.
Hvad talerne sagde
I en videohilsen sagde Hongkongs regeringschef John Lee, at klimaforskning og teknologiske fremskridt skal anspore til fælles global handling, og at den accelererende klimaforandring og tabet af biodiversitet kræver resultater. Han sagde, at Hongkong er forpligtet til at omsætte dialog til handling ved at mobilisere kapital, teknologi og mennesker til bæredygtig vækst i hele Asien og verden.
Stifteren af One Earth Initiatives, Poman Lo, sagde, at efterhånden som AI-systemer bliver mere selvstændige, bliver vinduet for at styre deres udvikling med menneskelig visdom smallere, og at innovation skal tjene menneskeheden, med velstand delt og ingen ladt tilbage.
Formanden for rådet ved The Hong Kong University of Science and Technology, professor Harry Shum, sagde, at teknologiske fremskridt ikke bør måles på formåen alene, men på evnen til at fremme fælles trivsel, løfte menneskeliv og beskytte planeten, og på at flytte grønne teknologier fra laboratoriet ud i hverdagen.
Kinas minister for økologi og miljø, Huang Runqiu, sagde, at klima-, biodiversitets- og forureningskriserne intensiveres, hvilket gør den grønne omstilling til en irreversibel global tendens, og opfordrede Hongkong til at bruge sin rolle som internationalt finanscenter til at mobilisere grønne investeringer og dele ekspertise med det globale syd.
Hvorfor det betyder noget før COP31
Topmødet finder sted kun ti dage før FN’s klimakonference COP31 åbner i Antalya i Tyrkiet den 9. november 2026. Dets diskussioner om ren energi, grøn finansiering, natur og ansvarlig brug af AI handler direkte om de implementeringsspørgsmål, som forhandlerne vil stå over for dér — hvordan løfter omsættes til projekter, finansiering til infrastruktur og innovation til gavn for sårbare lokalsamfund. Læs Watan News’ dækning af COP31’s nul-affaldsdagsorden.
Arrangørerne præsenterer topmødet ikke som en enkelt samling, men som en katalysator for samarbejde året rundt. For klimapolitikken er det den afgørende målestok: topmøder bedømmes mindre på deres taler end på, om partnerskaberne, der dannes dér, overlever til den næste forhandling.























