FN advarer om, at mindst 306 mennesker er blevet dræbt i droneangreb i Sudan i løbet af oktober, mens millioner af sudanesere samtidig står over for akut sult. Det er budskabet fra FN’s højkommissær for menneskerettigheder og fra en fælles erklæring fra Norge og 31 partnere, der begge blev offentliggjort lørdag den 24. oktober 2026. Sudan droneangreb er dermed blevet et af de mest alvorlige temaer i den sudanesiske borgerkrig netop nu.

FAKTA
- Mindst 306 mennesker er dræbt i droneangreb i Sudan i de første tre uger af oktober 2026, ifølge FN’s højkommissær for menneskerettigheder, Volker Türk.
- Angrebene har ramt boliger, markeder, sundhedscentre, lejre for fordrevne, infrastruktur og kraftværker i Kordofan, Darfur, Blue Nile og hovedstaden Khartoum.
- 19,5 millioner mennesker – 41 procent af Sudans befolkning – lever med akut fødevareusikkerhed, ifølge en fælles ministererklæring fra Norge og 31 partnere den 24. oktober 2026.
- 5 millioner mennesker står over for akut nødniveau af fødevareusikkerhed, og antallet af børn med svær akut underernæring kan overstige de forventede 825.000.
- Konflikten mellem hæren og paramilitæren RSF har stået på siden 2023 og har fordrevet millioner af mennesker.
FN: Droner står for de fleste civile drab i år
Volker Türk sagde den 24. oktober, at den stigende brug af droner er dybt foruroligende, og at droner allerede står for størstedelen af de civile konfliktrelaterede dødsfald i Sudan i år. Ifølge FN’s menneskerettighedskontor er angrebene tilskrevet både de sudanesiske væbnede styrker (SAF) og paramilitæren Rapid Support Forces (RSF).
Türk pegede på, at der er opstået et bekymrende mønster med gengældelsesangreb, hvor droner, der tilskrives RSF, har ramt Khartoum, herunder lufthavnsområdet, angiveligt som svar på luftangreb, der tilskrives hæren, mod Nyala i Syd-Darfur. Han understregede, at fredsindsatsen må tage fat på den fortsatte strøm af våben, der driver konflikten, og presse på for at stoppe våbenoverførsler, der bruges i strid med den humanitære folkeret.
Et enkelt angreb kostede mindst 139 livet
Et af de alvorligste enkeltstående angreb fandt sted den 18. oktober i Dibab i Vest-Kordofan, et område under RSF-kontrol. Her blev mindst 139 mennesker dræbt, og dusinvis såret, da en transportlastbil blev ramt i et gentaget angreb, som FN’s menneskerettighedskontor beskriver som et såkaldt ”double tap”-angreb, hvor et mål rammes to gange.
Derudover er droneangreb mod markeder i Nord-, Syd- og Vest-Darfur samt Vest-Kordofan ifølge FN’s opgørelse skyld i yderligere civile dødsfald, og et angreb mod Um Darfa Hospital i Blue Nile sårede to sundhedsarbejdere og tvang hospitalet til at indstille driften.
19,5 millioner mennesker mangler mad
Samme dag, den 24. oktober, offentliggjorde Norge og 31 partnere en fælles ministererklæring om risikoen for hungersnød i Sudan. Erklæringen henviser til advarsler fra den internationale fødevaresikkerhedsklassifikation IPC og fastslår, at der ikke er tid at spilde, hvis liv skal reddes.
Ifølge erklæringen er konflikten den vigtigste drivkraft bag sultkrisen: Den har fordrevet millioner, beskadiget kritisk infrastruktur og forstyrret sundhedsydelser, fødevareproduktion, forsyningskæder og markeder. Situationen forværres af systematisk blokering af nødhjælp og af El Niño, som har givet mindre regn og mere tørke i over halvdelen af landet.
Antallet af områder med fødevareusikkerhed, som først blev vurderet til 14, ventes at fordobles, hvis den nuværende udvikling ikke vendes, advarer partnerne.
Hvad partnerne kræver nu
Partnerne opfordrer konfliktens parter til at ophæve alle hindringer for humanitær bistand, tillade fuld, sikker, hurtig og uhindret adgang for nødhjælp og beskytte humanitært personale. I praksis kræver de blandt andet, at humanitære operationer godkendes via alle grænseoverskridende ruter, herunder luftadgang til Darfur, så nødhjælp hurtigt kan bringes frem, og sårede nødhjælpsarbejdere kan evakueres medicinsk.
Türk opfordrede begge parter til at respektere den humanitære folkeret, forpligte sig til en våbenhvile og arbejde hen imod en forhandlet løsning med menneskerettigheder og ansvarlighed for overgreb i centrum. Han fastslog, at det er den eneste vej til en varig fred i Sudan.
Konklusion
Sudan står i oktober 2026 over for to kriser på én gang: en eskalerende dronekrig, der koster hundredvis af civile livet, og en sultkrise, der truer næsten halvdelen af befolkningen. Både FN og de 32 partnerlande peger på den samme løsning: uhindret adgang for nødhjælp, beskyttelse af civile og en forhandlet våbenhvile.
Læs også: El Fasher faldet: RSF Darfur – og denne artikel på hovedsiden: Sudan droneangreb: 306 dræbte.



























