Et af de største teknologiske børsnoteringer nogensinde er sat i gang
Anthropic, selskabet bag AI-modellerne i Claude-familien, har mandag den 26. oktober 2026 offentliggjort sit børsprospekt (S-1) hos det amerikanske børstilsyn SEC. Selskabet søger om at blive noteret på Nasdaq under tickeren “ANT”.
Prospektet viser en virksomhed i eksplosiv vækst – og et regnskab, der kræver forklaring: Omsætningen i første halvår 2026 var 16,286 milliarder dollar mod 1,163 milliarder dollar i samme periode året før, mens nettounderskuddet var 80,748 milliarder dollar.
FAKTA: Anthropics børsprospekt
- Børsprospekt (S-1) offentliggjort 26. oktober 2026 hos SEC
- Planlagt notering på Nasdaq under tickeren “ANT”
- Omsætning første halvår 2026: 16,286 milliarder dollar (mod 1,163 milliarder dollar året før)
- Nettounderskud første halvår 2026: 80,748 milliarder dollar – heraf 72,4 milliarder dollar i ikke-kontante værdireguleringer
- Driftsunderskud første halvår 2026: 693 millioner dollar
- Omsætning 2025: 4,585 milliarder dollar; 2024: 386 millioner dollar; 2023: 41 millioner dollar
- Prisinterval og antal aktier er endnu ikke fastsat

Hvorfor underskuddet ikke fortæller hele historien
Størstedelen af det store nettounderskud er ikke kontanter, der har forladt selskabet. Omkring 72,4 milliarder dollar skyldes ændringer i dagsværdien af konvertible lån og andre finansielle instrumenter – en regnskabsmæssig effekt af, at selskabets værdi er steget.
Ser man på driften, er billedet et andet: Driftsunderskuddet i første halvår 2026 var 693 millioner dollar, og i andet kvartal alene havde selskabet et driftsoverskud på 974 millioner dollar efter gældende regnskabsregler (GAAP). Den positive pengestrøm fra driften var 3,929 milliarder dollar i halvåret.
En kundebase i hastig vækst
Prospektet viser, at mere end 11.900 kunder betalte Anthropic mindst 100.000 dollar i de tolv måneder frem til 30. september 2026, og at omkring 250 kunder betalte mere end 10 millioner dollar. Udgifterne til computerkraft og infrastruktur var 8,945 milliarder dollar i første halvår 2026 – et udtryk for, hvor kapitaltungt det er at drive avancerede AI-modeller.
Goldman Sachs og Morgan Stanley står i spidsen for en gruppe på 22 banker, der rådgiver om noteringen. Men prospektet er foreløbigt: Hverken prisinterval eller antal aktier er fastsat, og registreringen er endnu ikke trådt i kraft – så ingen aktier kan sælges, før SEC erklærer den gyldig.
Markederne reagerede med det samme
Nyheden om børsprospektet løftede stemningen på de asiatiske aktiemarkeder tirsdag den 27. oktober. Sydkoreas KOSPI-indeks steg mere end 3,9 procent – den kraftigste endagsstigning siden begyndelsen af februar – mens Japans Nikkei steg 1,9 procent. Investorerne ser nu frem mod regnskaber fra de store teknologiselskaber og rentebeslutninger fra centralbankerne i USA, Europa og Japan senere på ugen.
Kilde: SEC’s S-1-prospekt, Reuters og analyser af prospektet, 26.–27. oktober 2026.
Læs mere på Watan News: Denne artikel på watannews.dk



























