LIVE
SENESTE
Nordmænd sælger boliger i Portugal: Priserne falderUkraines nye våben: Økonomisk krig mod RuslandIran vil oprette restriktionszone ved Hormuzstrædet32 danske kendisser klar til ny ‘Feltet’-sæson på TV 2 CharlieBankerne nægter at hæve renterne trods Nationalbankens stramningSalget af ejerlejligheder bremser op – huskøberne holder dampen oppeI billeder: Efteråret folder sig ud over DanmarkIsrael vil bære sorte armbind i protest mod Hamas-angrebSocialdemokrater tvivler på Wammen og Hummelgaard: Ny profil træder fremAd libitum-mælk: Bøvlet værd for forbrugerne trods udfordringerAdvokat usikker på kvindes overlevelse efter fejlslagen henrettelse i USAFlere hundrede franske gymnasier lukker ned efter omfattende elevprotester500 franske skoler lukker: Stor krise rammer uddannelse i FrankrigDanskerne sidder fremme: Ny undersøgelse viser ændret adfærdTrump-allieret advarer mod AI: Samler modstandere mod datacentreByrådspolitiker tiltalt for brud på tavshedspligt: Anklager går efter fængselsstrafRadikale Venstre åbner for tørklædeforbud for anklagere efter kovendingElcykel-ulykker: Rekordhøjt antal alvorlige skaderKorrespondent kalder lettisk valgresultat ‘en jordskredssejr’Covering Climate Now kårer 49 vindere af journalistpriserne for 2026Nordmænd sælger boliger i Portugal: Priserne falderUkraines nye våben: Økonomisk krig mod RuslandIran vil oprette restriktionszone ved Hormuzstrædet32 danske kendisser klar til ny ‘Feltet’-sæson på TV 2 CharlieBankerne nægter at hæve renterne trods Nationalbankens stramningSalget af ejerlejligheder bremser op – huskøberne holder dampen oppeI billeder: Efteråret folder sig ud over DanmarkIsrael vil bære sorte armbind i protest mod Hamas-angrebSocialdemokrater tvivler på Wammen og Hummelgaard: Ny profil træder fremAd libitum-mælk: Bøvlet værd for forbrugerne trods udfordringerAdvokat usikker på kvindes overlevelse efter fejlslagen henrettelse i USAFlere hundrede franske gymnasier lukker ned efter omfattende elevprotester500 franske skoler lukker: Stor krise rammer uddannelse i FrankrigDanskerne sidder fremme: Ny undersøgelse viser ændret adfærdTrump-allieret advarer mod AI: Samler modstandere mod datacentreByrådspolitiker tiltalt for brud på tavshedspligt: Anklager går efter fængselsstrafRadikale Venstre åbner for tørklædeforbud for anklagere efter kovendingElcykel-ulykker: Rekordhøjt antal alvorlige skaderKorrespondent kalder lettisk valgresultat ‘en jordskredssejr’Covering Climate Now kårer 49 vindere af journalistpriserne for 2026
Klima

Ad libitum-mælk: Bøvlet værd for forbrugerne trods udfordringer

usman javedOffentliggjort 4. oktober 2026
Ad libitum-mælk: Bøvlet værd for forbrugerne trods udfordringer
Share this story

En ny trend inden for mejeriprodukter vinder frem på det danske marked: ad libitum mælk. Konceptet går ud på, at kalven får lov at die frit af yveret i en længere periode efter fødslen i stedet for at blive fjernet fra koen kort efter kælvningen. Det udfordrer den traditionelle mælkeproduktion, men viser sig at være både dyrevenligt og populært hos forbrugerne – selvom det giver ekstra arbejde for producenterne.

FAKTA

  • Hvad er det: Ad libitum-mælk er mælk fra bedrifter, hvor kalven får lov at die efter behov hos koen i en længere periode efter fødslen.
  • Forskellen: I konventionel mælkeproduktion fjernes kalven typisk fra koen inden for de første 24 timer efter fødslen.
  • Salg: Hos Thise Mejeri er salget af ad libitum-mælk steget med 20 procent over de seneste to år.
  • Pioner: På Majbrit Guldbergs gård arbejder man målrettet med at balancere dyrevelfærd og praktisk mælkeproduktion.
  • Forbrugerne: Nye navne på mælkekartonerne signalerer den anderledes produktionsform, og efterspørgslen stiger.

Hvad er ad libitum-mælk?

Ad libitum er latin og betyder »efter behag«. I mælkeproduktionen betyder det, at kalven ikke fjernes fra koen umiddelbart efter fødslen, men får lov at die, når den selv har behov for det – ligesom i naturen. Det står i skarp kontrast til den konventionelle produktion, hvor adskillelsen typisk sker inden for det første døgn.

Konceptet bygger på idéen om at respektere kalvens naturlige behov og adfærd. Tilhængerne peger på, at både ko og kalv oplever mindre stress, når de får lov at blive sammen, og at det giver en mere rolig besætning.

Køer og kalve sammen i en moderne dansk økologisk stald – ad libitum mælk produktion
Køer og kalve går sammen i stalden på en bedrift, der producerer ad libitum-mælk. (Illustration: Watan News)

Majbrit Guldbergs gård går forrest

På Majbrit Guldbergs gård har man taget konceptet til sig og arbejder målrettet med at få det til at fungere i praksis. Hun bruger adskillige timer dagligt på at observere køernes adfærd for at sikre, at både ko og kalv trives under de nye forhold.

Det tætte kendskab til dyrenes adfærd er afgørende for at lykkes med systemet. Gården har indrettet sig, så dyrevelfærd og praktisk mælkeproduktion kan gå hånd i hånd – blandt andet gennem tilpassede fodringsstrategier og stalddesign.

Ad libitum mælk vinder frem hos forbrugerne

Selvom produktionsformen giver ekstra arbejde for landmændene, tager forbrugerne godt imod mælken. Mejerierne har lanceret nye produktnavne, der tydeligt signalerer den anderledes produktionsform, og salgstallene peger opad.

Hos Thise Mejeri er salget af ad libitum-mælk steget med 20 procent over de seneste to år. Udviklingen tyder på, at danske forbrugere i stigende grad efterspørger mejeriprodukter med fokus på dyrevelfærd og naturlig produktion – og er villige til at betale for det.

Bøvlet bag produktionen

At drive en bedrift med ad libitum-mælk kræver en dybere forståelse for koens adfærd end konventionel produktion. Landmanden skal kunne aflæse, hvornår koen er mæt, og tilpasse malkningen efter kalvens naturlige di-rytme.

Det betyder ændrede rutiner, mere observation og ofte praktiske tilpasninger i stalden. Den ekstra indsats ses af producenterne som en investering – både i dyrevelfærd og i et produkt, forbrugerne efterspørger.

Et glas frisk mælk og mejeriprodukter på et køkkenbord – ad libitum mælk
Ad libitum-mælk er på vej frem på det danske marked som et dyrevenligt alternativ til konventionel mælk. (Illustration: Watan News)

Fremtiden for ad libitum-mælken

Ad libitum-mælk er mere end et nyt produkt på hylderne – det er udtryk for en voksende bevidsthed om dyrevelfærd og bæredygtighed i fødevareproduktionen. Konceptet udfordrer den traditionelle tankegang og skaber en ny dialog om forholdet mellem landbrug, dyr og forbrugere.

I en tid med stigende fokus på klima og miljø kan modellen inspirere andre dele af landbrugssektoren til at gentænke deres praksis. Fremtiden kan byde på flere lignende initiativer, hvor dyrenes velfærd sættes først.

Konklusion

Ad libitum-mælk viser, at der er et marked for produkter, der prioriterer dyrenes trivsel – også selvom det kræver ekstra arbejde af producenterne. Den stigende forbrugertilslutning vidner om, at mange danskere synes, det er »bøvlet værd«. Historien kan også læses på Watan News’ danske hovedside.

Ofte stillede spørgsmål

Relaterede historier

Nordmænd sælger boliger i Portugal: Priserne falderEjendomme

Nordmænd sælger boliger i Portugal: Priserne falder

Boligmarkedet i Portugal oplever en markant ændring, da norske ejere i stigende grad vælger at sælge deres ejendomme. Dette fald i udbuddet, kombineret med et potentielt fald i efterspørgslen, har ført til en nedadgående tendens i boligpriserne på populære destinationer. Faldende ejendomspriser i populære portugisiske områder Norske ejere sælger ejendomme i Portugal i et stigende

Læs hele historien

Planet og miljø

Klima & bæredygtighed

Nyheder, historier og løsninger, der skaber forandring mod en grønnere og mere bæredygtig planet for kommende generationer.

Ogun-staten opfordrer tømmerhandlere til at plante træer i nigeriansk skovrejsningsfremstød
Fremhævet historie

Ogun-staten opfordrer tømmerhandlere til at plante træer i nigeriansk skovrejsningsfremstød

Ogun State i Nigeria har opfordret tømmerhandlere og træarbejdere til at plante træer og oplyser, at omkring fem millioner træer er plantet, og at delstatens ni skovreservater nu er fuldt funktionelle.

Læs hele historien

GREEN JOURNALISM

Hver handling tæller

Små skridt i dag, stor effekt i morgen.

Udforsk flere historier