Den eskalerende EU Kina handelskonflikt nærmer sig et afgørende punkt. EU’s handelsunderskud med Kina er vokset til over en milliard euro om dagen – omkring 7,5 milliarder kroner – og i næste uge rejser EU’s handelskommissær, Maroš Šefčovič, til Beijing for at kræve konkrete indrømmelser. Samtidig advarer Kina om et hårdt modsvar, hvis EU indfører nye restriktioner, og danske virksomheder står i skudlinjen.
FAKTA: EU Kina handelskonflikt i tal
- Handelsunderskud: over 1 mia. euro om dagen i juli 2026 – ca. 7,5 mia. kr. (tolddata).
- Beijing-besøg: handelskommissær Maroš Šefčovič møder sin kinesiske modpart 8.–9. oktober.
- Oktober-frist: EU kræver konkrete, troværdige resultater i oktober – ellers tages handelspolitiske forsvarsværktøjer i brug.
- Arbejdspladser: EU mistede 250.000 industrijob sidste år; op mod 300.000 flere ventes at forsvinde inden udgangen af 2026 (Weekendavisen).
- Hybridbiler: Kommissionen overvejer kvoter for kinesiske hybridbiler, der har ca. 15 pct. af EU-markedet.
- Dansk eksport til Kina: medicin og farmaceutiske produkter er størst med 31,4 mia. kr. i 2024 (+44,7 pct., Udenrigsministeriet).
Underskuddet er nået et vendepunkt
Tolddata for juli 2026 viser, at EU’s underskud i handlen med Kina nu overstiger en milliard euro om dagen – et rekordniveau, der vokser måned for måned. I sin tale om unionens tilstand i september advarede kommissionsformand Ursula von der Leyen om, at underskuddet har nået et vendepunkt: »Det andet Kina-chok lurer ikke – det er allerede her,« sagde hun og lovede at bruge alle værktøjer til at genoprette balancen.
Kommissionens næstformand med ansvar for industri, Stéphane Séjourné, kalder ubalancen »uudholdelig« og »eksistentiel« for Europa. I et interview med Euronews pegede han på, at EU mister tusindvis af job hver uge, og at 250.000 industrijob allerede forsvandt sidste år – især i energiintensive brancher og i bilindustriens forsyningskæder.
Ultimatum i Beijing: Šefčovič rejser 8.–9. oktober
Forhandlingerne har stået på siden juni, hvor EU og Kina lancerede nye handels- og investeringskonsultationer i Bruxelles. I begyndelsen af september satte Šefčovič en frist: Kina skal levere konkrete resultater i oktober, ellers vil EU overveje skrappere tiltag og fuld brug af sine handelspolitiske forsvarsinstrumenter.
Besøget i Beijing 8.–9. oktober bliver afgørende. EU presser på for frivillige kinesiske eksportbegrænsninger – blandt andet for hybridbiler – samt handling i andre sektorer og større kinesiske indkøb af europæiske varer. I juli indførte EU allerede endelige antidumpingtold på 4,3–45,3 pct. på kinesiske dæk. EU’s ledere mødes i midten af oktober for at drøfte situationen og mulige nye instrumenter, rapporterer Bloomberg.

Kina afviser kravene og advarer om modsvar
Beijing afviser præmissen for EU’s krav og modsætter sig frivillige eksportbegrænsninger med henvisning til WTO-regler. Kina ønsker i stedet en »opadgående balance« gennem større europæisk eksport til Kina – men der er ingen enighed om, hvad balance overhovedet betyder.
Kina-ekspert Agatha Kratz vurderer over for Børsen, at europæisk industri står over for en eksistentiel trussel fra massivt subsidieret kinesisk konkurrence – og advarer samtidig om, at Kina sandsynligvis vil svare hårdt igen, hvis EU tager nye forsvarsinstrumenter i brug. Advarslen har vægt: Kina har gentagne gange vist vilje til at bruge modforholdsregler, og EU er dybt afhængig af Kina for kritiske råstoffer – over 80 pct. af forsyningen af mange af dem kommer fra Kina.
Danmark kan blive hårdt ramt
Som åben, eksportorienteret økonomi er Danmark særligt sårbar. Handelsbarrierer står øverst på dagsordenen for danske eksportvirksomheder, viser Dansk Erhvervs Eksportbarometer for første kvartal 2026. Kina er EU’s tredjestørste samhandelspartner, og danske virksomheder er afhængige af både det kinesiske marked og kinesiske komponenter i deres forsyningskæder.
Medicin og farmaceutiske produkter er Danmarks største eksportvaregruppe til Kina med 31,4 mia. kr. i 2024 – en vækst på 44,7 pct. på et år, ifølge Udenrigsministeriet. En eskalering med toldbarrierer og importrestriktioner kan ramme netop de brancher, der i dag driver dansk eksportvækst, og koste danske arbejdspladser.

Konklusion
Oktober bliver måneden, der afgør, om EU og Kina finder en forhandlet vej ud af handelskonflikten – eller om den udvikler sig til en åben handelskrig med told, kvoter og modforholdsregler. For Danmark står både eksportindtægter og forsyningskæder på spil. Følg udviklingen i Watan News’ dækning af verdensnyheder, og læs hele historien om handelskonflikten her.







































